PROTOTYP 001
 
 

               Prototypowe nadwozie z laminatu o numerze 001 było jednym z czterech jakie wyprodukowano w 1969 roku. Pomimo umieszczenia na nadwoziu pierwszego numeru nie zostało ono jako pierwsze założone na ramę Syreny. Z zachowanej dokumentacji wynika że dnia 16 lipca 1969 roku nadwozie to było jeszcze w fazie wykończania, a pierwszym prototypem samochodu z założonym nadwoziem z tworzyw sztucznych był egzemplarz o numerze nadwozia 002.

               Syrena Laminat "001" powstała na podwoziu Syreny 101. Posiadała prowadnice siedzeń pod fotel przedni pojedynczy. Prowadzącym badania tego prototypu na okres 3 lat był inż. Władysław Kolasa - szef modelarni FSO. Niestety nie zachowały się żadne zapiski dotyczące przebiegu badań. Od 1970 do 1997 roku losy tego prototypu nie są do końca jasne. Wiemy jednak że w 1997 roku auto zostało zakupione przez Jerzego Waszczura z Pomorza, który odnalazł ten prototyp w jednej z pobliskich wsi. Auto zostało perfekcyjnie odrestaurowane w 1998 roku, a przebieg tych prac przedstawiają poniższe zdjęcia.

               Obecnie właścicielem prototypowej Syreny Laminat z nadwoziem 001 jest Grzegorz Jędraszczak, znany pasjonat polskich pojazdów, który oprócz pierwszej Laminatki, posiada również w swojej kolekcji jeden z ostatnich egzemplarzy Syren z nadwoziem z laminatu.