LAMINATY
 
 

           Syrena przedstawiana na poniższych zdjęciach to egzemplarz z nadwoziem z  laminatu, wyprodukowanym już poza Fabryką Samochodów Osobowych. Niestety miejsce wytworzenia nadwozia nie jest  znane, ale pewne jest to, że powstało po 1975 roku, (najprawdopodobniej lata 80-te) o czym świadczą tylne lampy zapożyczone z Polskiego Fiata 125p. Inne charakterystyczne elementy dla tego nadwozia to zderzaki bez kłów, klamki od Syreny 104, a także osłona zamka bagażnika od Zastavy 1100p. W środku nadwozia zastosowano prędkościomierz od Polskiego Fiata 125p.

               Historia tej Syreny znana jest od 2005 roku, kiedy to została zakupiona przez Leszka Liszewskiego, znanego kolekcjonera polskich pojazdów. Samochód ten prezentowany był podczas wystawy zorganizowanej na V Ogólnopolskim Zlocie Motocykli Sokół w Czersku.

              W 2008 roku pojazd został zakupiony przez szczecińskie Muzeum Techniki i Komunikacji wraz z całą kolekcją samochodów i motocykli Leszka Liszewskiego. Syrena znajdzie swoje miejsce wśród prototypów polskich samochodów takich jak Beskid, Smyk, czy maluch w wersji "Wszędołaz". Otwarcie tej placówki planowane jest na 2010 rok.

              Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie rozpoczęło działalność 1 stycznia 2006 r. Jako muzeum w fazie organizacji rozpoczęło starania o sfinansowanie remontu i adaptacji zajezdni na cele muzealne. Starania te zakończyły się sukcesem i w końcu 2008 r. rozpoczęte zostaną prace budowlane. Działalność Muzeum to przede wszystkim gromadzenie zbiorów: tramwaje, autobusy, samochody, motocykle, rowery, sprzęt elektroniczny i telekomunikacyjny, sprzęt gospodarstwa domowego i wiele innych. Muzeum aktualnie przygotowuje się do przeprowadzenia szeroko zakrojonych prac remontowych, które przekształcą dawną Zajezdnię Tramwajową Niemierzyn w nowoczesną placówkę kulturalną i naukową. Otwarcie Muzeum dla zwiedzających planowane jest na wrzesień 2010 roku.
              Dalsze informacje odnośnie muzeum i jego zbiorów na stronie : www.muzeumtechniki.eu